מאמרים וחדשות

כל מה שרצית לדעת על שתלים ולא העזת לשאול

מטרת התקציר המובא להלן מיועד להבהיר ולעזור להבין מהם שתלים ? מהם התהליכים הרפואיים הקשורים בשלבים להחדרת השתלים ? מהם האפשרויות לביצוע השחזור הסופי (כתרים או תותבות על גבי שתלים וכיו"ב)?

מהם שתלים וכיצד ניתן להשתמש בהם?

שתלים, ברפואת השיניים, הם בעלי צורה גלילית (בד"כ בורגיים) מסגסוגת מתכתית שנקראת טיטניום.

בברגיי סגסוגת הטיטניום השתמשו ברפואת האורטופדית, לקיבוע שברים בעצמות, הרבה לפני שהחלו להשתמש בהם לצרכי השתלות שיניים. כיום, בעזרת שתלים ניתן להימנע מהצורך בתותבות, אפשר להתקין גשרי שיניים מבלי לפגוע בשיניים הבריאות הסמוכות ואפילו אפשר להשתמש בהם כעיגון לצורך יישור שיניים בילדים ובמבוגרים.

 טיפול עם שתלים מתאים לרוב רובם של  המתרפאים ונדירים הם המתרפאים שלא יכולים ליהנות מהם. הדבר נכון, בעיקר במצבים רפואיים סבוכים. קיים מגוון רחב של שתלים, ואין סוג שתל המתאים לכולם. לכל מתרפא האנטומיה של הלסתות שלו, כך שניתן להתאים את סוג השתל לצרכים היחודיים שלו.

מהם היתרונות בשתלים דנטליים?

היתרון העיקרי המושג משיניים הנתמכות בשתלים הוא היכולת ללעוס ולתפקד בצורה מיטבית. במחקרים, העריכו כי יכולת הלעיסה של מתרפאים נושאי תותבות שלמות (מחוסרי שיניים כלל) היה כ – 20% מהכוח שהיה מופעל על ידי שיניים טבעיות, לו היו קיימות. אותם המתרפאים, לאחר שקיבלו גשר הנתמך שתלים בלבד, יכולת הלעיסה שלהם עלתה עד ל – 95% מהכוח של  המשנן הטבעי!!

 מחוסרי שיניים נושאי תותבות, לא זקוקים לתמיכת שתלים מלאה כדי ליהנות משתלים. ניתן להשתמש בשתלים לצורך השגת יציבות ואחיזה טובים יותר של התותבות (בשתי הלסתות) ובכך להגדיל את יכולת התפקוד של מערכת הלעיסה.

אובדן שיניים, מתבטא לעיתים תכופות גם במראה "מזדקן" של הפנים והשפתיים, ויכול לגרום לקשיים נפשיים ואובדן הביטחון העצמי של המתרפא. ובנוסף ליתרונות התפקודיים, שיחזור שיניים על גבי שתלים יכול לשפר את ההערכה העצמית של המטופל.

אם כן, בעוד שהיתרונות התפקודיים הם מובנים מעליהם, היתרונות הקוסמטיים והפסיכולוגיים בהחזרת השיניים הם לעתים, להרבה אנשים, חשובים באותה מידה, ולפעמים אף יותר מלעיסה מיטבית.

תהליך האבחון הראשוני לצורך השתלות:

אם החלטת לשקול אפשרות של משתלות, תיבדק/י על ידי הרופא המשקם ו/או על ידי המנתח. לרוב המנתח והמשקם עובדים כצוות שדן על כל מקרה לגופו ויחד מחליטים על כמות, מיקום וסוג השיקום על גבי השתלים לכל מטופל/ת.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

האם קיימות מגבלות רפואית לבצוע השתלים?

המנתח יעריך תחילה את בריאותך ואפשרותך לעבור את השלבים הניתוחיים הכרוכים בתהליך ההשתלות.נדירים הם המקרים בהם לא ניתן לבצע השתלות מסיבות רפואיות.בעיות חניכיים (שיניים עם תזוזה), גיל כרונולוגי ובעיות בריאות מאוזנות (לחץ דם גבוה,סוכרת ,כולסטרול ) אינן מהוות התווית נגד לביצוע שתלים. גם מתרפאים הבוגרים מאוד (אפילו בשנות התשעים לחייהם) יכולים ליהנות מיתרונות השתלים במיוחד לאור העובדה שהם בדרך כלל אילו שזקוקים להם הכי הרבה.

צילומי רנטגן:

לצורך ביצוע השתלים יש צורך בצילומים כגון צלום פנוראמי (חובה), צילומי C.T וטומוגרפיה ממוחשבת. הצורך בבצוע צילומים אלו נתון לשיקולו של הרופא המנתח.

                        מהו התהליך הניתוחי?

התהליך הניתוחי מתבצע בשלב אחד או בשני שלבים. שוב השיטה נתונה לשיקולו וניסיונו של המנתח.

בגישה של הניתוח בשני שלבים מחדירים את השתלים מתחת לרירית של הלסתות וממתינים בים 6-3 חודשים לקליטת השתלים (זה הזמן הנחוץ לחיבור בין השתל לעצם ונקרא אוסאואינטגרציה). לאחר ההמתנה חושפים את השתלים המונחים בתוך העצם ומתחת לרירית בתהליך ניתוחי פשוט וקצר. לאחר כשבועיים מהחשיפה נחתן להתחיל בתהליך השיקומי.

בגישה הניתוחית בשלב אחד משאירים את השתלים חשופים מעל פני מרירית ולאחר תקופת ההמתנה לקליטת השתלים ( כמפורט לעיל) וניתן להתחיל בתהליך השיקום ללא צורך בפעולת חשיפת השתלים.

כיום יש נטייה הולכת וגוברת לביצוע השתלות מיידיות (דהיינו החדרת שתל מיד אחרי העקירה) והעמסה מיידית על השתלים (כלומר שימוש בתותבת, גשר או כתר כמעט מיידית לאחר החדרת השתלים). כמובן טיפול בגישה הזאת אינו מתאים לכל מטופל/ת ויש לשקול לגופו של המקרה.

בד"כ  נהוג לחתום על טופס הסכמה מדעת לפני השלב הניתוחי כנהוג לפני בצוע כל ניתוח אחר בגוף.

כשעה לפני הניתוח נהוג ליטול משככי כאבים, נוגדי דלקת ואנטיביוטיקה (בזמן הניתוח אין כאבים כלל מאחר והוא נעשה תחת אלחוש מקומי בדומה לטיפולי שיניים). באם הנך סובל/ת מחרדה טרום ניתוחית ניתן ליטול תרופות הרגעה בתאום הרופא המנתח.

הפוסק בעניין התרופות יהיה תמיד הרופא המבצע את הניתוח.

בעיות וסיבוכים לאחר הניתוח:

התחושות לאחר הניתוח שונות ממתרפא למתרפא אולם בדרך כלל פרט לנפיחות ומעט אי נוחות וכאבים (בדומה לתחושות לאחר עקירה כירורגית למשל) בימים הראשונים, אין בעיות מיוחדות. תתכנה גם חבורת בצבע כחלחל מתחת לעור ליד אזור הניתוח.

תופעות אלו חולפות להן תוך שבוע עד שבועיים מיום הניתוח.

קיים סיבוך נוסף של אפשרות פגיעה בעצב הראשי בלסת התחתונה בזמן ההשתלה. סיבוך זה יכול לנבוע מפגיעה ישירה בעצב  או כתוצאה משטף דם או בצקת לאחר הניתוח. התחושה יכולה להיות החל מחוסר תחושה בשפה התחתונה (בדומה לתחושה לאחר זריקת ההרדמה בזמן טיפול שיניים) וכלה בתחושת עקצוצים בשפה. לרוב התחושות האלו זמניות וחולפות לאחר מספר ימים או שבועות. נדירים המקרים המדווחים על פגיעה קבועה בעצב.

בלסת העליונה יכולה להיות פגיעה בגת הלסת (הסינוס) שיכול לגרום לדלקת של גת הלסת (סינוסיטיס) . תופעה זאת גם כן נדירה מאד והטיפול בה הוא לרוב אנטיביוטי.

מה ניתן לעשות כאשר אין מספיק עצם להשתלה?

לשם החדרת השתל ללסתות דרושה כמות מסוימת של עצם לאחיזת השתל. ישנם לא מעט אנשים שאין להם מספיק עצם למטרה זו כתוצאה מספיגת העצם לאחר עקירות השיניים. אותם האנשים יזדקקו להשתלת עצם או בצורת השתלה עצמונית (לקיחת עצם מהמטופל עצמו מאזור אחר בגוף) או עצם סינטטית שמיוצרת בתהליכים מבוקרים היטב.

כאשר יש חוסר עצם באזור אחורי של לסת העליונה ניתן לבצע " ניתוח הרמת הסינוס " כאשר בניתוח הזה משתילים עצם בתוך הגת (הסינוס) של הלסת לשם השגת מספיק עצם להחדרת השתלים.

האם השתלות מצליחות?

כל ניתוח וגם טיפול שיניים רגיל עלול להסתיים בסיבוך. ההצלחה בשתלים אינה מוטלת בספק. כיום מדובר ברמת הצלחה של 90% מעל 10 שנים וישנם דיווחים  בספרות העולמית על שתלים שהחזיקו מעמד בפה מעל 25 שנה.

תכנון נכון ובצוע העבודה בידי צוות מיומן מבטיח רמת הצלחה גבוהה. ורמת סיכון וסיבוך  נמוך יותר.

מי מבצע שתלים?

כירורג פה ולסת הוכשר במסגרת תקופת התמחותו( כ-5 שנים) לבצע שתלים דנטליים והשלמות חוסרי עצם (אוגמנטציות והרמות סינוס) וידע לטפל בסיבוכים אשר עלולים להופיע.

ביצוע נכון ומהיר של השתלים תוך שמירה על עקרונות כירורגיים וסטריליות הינם בעלי חשיבות עליונה להצלחת השתלים

אל העמוד הקודם